Doç. Dr. Savaş KAYA, Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Arasında...

Haber Tarihi :   31.12.2022

Stanford Üniversitesinden Prof. John P.A. Ioannidis tarafından yapılan çalışmayla makaleleri en fazla referans gösterilen yazarların listesi yayınlandı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Kaya, dünyada en çok atıf yapılan ilk yüzde 2’lik dilimde yer aldı. Buna ek olarak Doç. Dr. Savaş Kaya’nın araştırma grubunun çalışması, dünya genelinde tüm alanlarda Nature Index’e giren toplam 82 dergiden biri olan “Journal of Physical Chemistry Letters” da yayınlandı.

Doç. Dr. Kaya’nın yanı sıra Universiy of Southern California’dan Prof. Dr. Oleg V. Prezhdo, National Research Nuclear University’den Prof. Dr. Konstantin P. Katin ve Prof. Dr. Mikhail M. Maslov’un da yer aldığı çalışmada 2 boyutlu fosfor karbidlerin elektron taşıma özellikleriyle ilgili önemli bulgular elde edildi.

SHMYO Öğretim Üyesi Kaya, yaptığı açıklamada, kimyasal türlerin reaktivitelerini açıklamak adına geliştirilecek olan yeni reaktivite teoremleri ve yaklaşımları üzerine odaklandıklarını belirterek, amacının SCÜ’yü teorik kimyanın önemli merkezlerinden biri haline getirmek olduğunu, bu amaç çerçevesinde de önemli yol katettiklerini belirtti.

Hocamızı kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

https://www.cumhuriyet.edu.tr/haber/11895-scu-akademisyeninin-calismasi-journal-of-physical-chemistry-lettersda-yayinlandi

https://www.cumhuriyet.edu.tr/haber/11870-akademisyenlerimiz-dunyanin-en-etkili-bilim-insanlari-arasinda

Yukarı